About Regions and Teams Rules Competition Dates Matchup Schedule
Varsity Standings JV Standings Practice Material Playoffs Contact Us


Playoff Information

Last Updated 4/15/2021


Notes:


Varsity Thursday, April 15, 2021

Higher Seed Lower Seed Time Room # Moderator Scorekeeper
Plainedge Half Hollow Hills East 3:15 PM 1 RQB Staff L Half Hollow Hills East
Island Trees Great Neck North 3:15 PM 4 Great Neck North Island Trees
Plainedge Great Neck North 4:15 PM 3 RQB Staff M Plainedge
Island Trees Half Hollow Hills East 4:15 PM 4 Island Trees Half Hollow Hills East
Plainedge Island Trees 5:15 PM 4 Island Trees Plainedge
Great Neck North Half Hollow Hills East 5:15 PM 3 RQB Staff M Half Hollow Hills East



Junior Varsity Thursday, April 15, 2021

Higher Seed Lower Seed Time Room # Moderator Scorekeeper
Plainedge Elwood-John Glenn 3:15 PM 2 Elwood John Glenn Plainedge
Comsewogue Great Neck North 3:15 PM 3 RQB Staff M Comsewogue
Plainedge Great Neck North 4:15 PM 1 RQB Staff H Great Neck North
Comsewogue Elwood-John Glenn 4:15 PM 2 Elwood John Glenn Comsewogue
Plainedge Comsewogue 5:15 PM 1 RQB Staff L (H) Comsewogue
Great Neck North Elwood-John Glenn 5:15 PM 2 Great Neck North Elwood-John Glenn


Varsity Playoff Status

Season Rank Team Status Next Play Date Time (Room #) Opponent
1 Wheatley School Round Robin Tuesday, April 13, 2021 4:00 PM 3 Games
2 South Side Round Robin Wednesday, April 14, 2021 3:30 PM 3 Games
3 Great Neck South Round Robin Monday, April 12, 2021 4:30 PM 3 Games
4 Plainedge Round Robin Thursday, April 15, 2021 3:15 PM 3 Games
5 Island Trees Round Robin Thursday, April 15, 2021 3:15 PM 3 Games
6 Plainview-Old Bethpage JFK Round Robin Wednesday, April 14, 2021 3:30 PM 3 Games
7 Hauppauge Round Robin Monday, April 12, 2021 4:30 PM 3 Games
8 Kellenberg Memorial Round Robin Tuesday, April 13, 2021 4:00 PM 3 Games
9 Half Hollow Hills West Round Robin Monday, April 12, 2021 4:30 PM 3 Games
10 Valley Stream South Round Robin Wednesday, April 14, 2021 3:30 PM 3 Games
11 Great Neck North Round Robin Thursday, April 15, 2021 3:15 PM 3 Games
12 Roslyn Round Robin Tuesday, April 13, 2021 4:00 PM 3 Games
13 Southold Round Robin Monday, April 12, 2021 4:30 PM 3 Games
14 Syosset Round Robin Wednesday, April 14, 2021 3:30 PM 3 Games
15 Earl L. Vandermeulen Round Robin Tuesday, April 13, 2021 4:00 PM 3 Games
16 Half Hollow Hills East Round Robin Thursday, April 15, 2021 3:15 PM 3 Games
17 Commack Lost Play-in -- -- --
18 Comsewogue Lost Play-in -- -- --
19 Smithtown West Lost Play-in -- -- --
20 Saint Anthony's Lost Play-in -- -- --
21 HAFTR Lost Play-in -- -- --
22 East Hampton Lost Play-in -- -- --




JV Playoff Status


Season Rank Team Status Next Play Date Time (Room #) Opponent
1 Wheatley School Round Robin Tuesday, April 13, 2021 4:00 PM 3 Games
2 Syosset Round Robin Wednesday, April 14, 2021 3:30 PM 3 Games
3 Hauppauge Round Robin Monday, April 12, 2021 4:30 PM 3 Games
4 Half Hollow Hills West Round Robin Monday, April 12, 2021 4:30 PM 3 Games
5 Plainedge Round Robin Thursday, April 15, 2021 3:15 PM 3 Games
6 Kellenberg Memorial Round Robin Tuesday, April 13, 2021 4:00 PM 3 Games
7 Comsewogue Round Robin Thursday, April 15, 2021 3:15 PM 3 Games
8 West Islip Round Robin Monday, April 12, 2021 4:30 PM 3 Games
9 Great Neck North Round Robin Thursday, April 15, 2021 3:15 PM 3 Games
10 Valley Stream South Round Robin Wednesday, April 14, 2021 3:30 PM 3 Games
11 East Hampton Round Robin Monday, April 12, 2021 4:30 PM 3 Games
12 Saint Anthony's Round Robin Tuesday, April 13, 2021 4:00 PM 3 Games
13 South Side Round Robin Wednesday, April 14, 2021 3:30 PM 3 Games
14 Kings Park Round Robin Tuesday, April 13 4:00 PM 3 Games
15 Roslyn Lost Play-in -- -- --
16 Elwood-John Glenn Round Robin Thursday, April 15, 2021 3:15 PM 3 Games
17 HAFTR Lost Play-in -- -- --
18 North Babylon Round Robin Wednesday, April 14, 2021 3:30 PM 3 Games
19 Plainview-Old Bethpage JFK Lost Play-in -- -- --
20 Island Trees Lost Play-in -- -- --
21 Half Hollow Hills East Lost Play-in -- -- --
22 East Islip Lost Play-in -- -- --




Friendly Matches

Date Time (Room #) Left Team Right Team Level(s)
Tuesday, April 6, 2021 3:15 (3) Northport Pierson VAR/JV
Tuesday, April 6, 2021 4:30 (4) Locust Valley Malverne VAR/JV
Thursday, April 8, 2021 3:30 (2) Longwood Shoreham Wading River VAR/JV